2نقطه ضعفی که همسران را از هم دور می کند

2نقطه ضعفی که همسران را از هم دور می کند

2نقطه ضعفی که همسران را از هم دور می کند

در این بحث می خواهیم در مورد 2نقطه ضعفی که همسران را از هم دور می کند صحبت کنیم و روی صحبت با همسرانی است که به دلایل مختلف با یکدیگر مشاجره دارند.

حتما سعی کنید موضوع مشاجره را حل کنید و در این خصوص از متخصص زوج درمانگر کمک بگیرید.

متاسفانه هنگامی که مشاجره اتفاق می افتد غالباً یک نقطه ضعف مهم در روابط همسران دیده می شود و آن اینکه به سختی می توان دیدگاه دو نفر را بهم نزدیک کرد.

به سختی کسی گذشت می کند.

پذیرش مشکلاتی که تشخیص داده می شود بر عهده ی هر یک از همسران است، از سوی همسران اتفاق نمی افتد.

چه خطری در کمین همسران است؟

در ادامه ی بحث 2نقطه ضعفی که همسران را از هم دور می کند باید به این موضوع به عنوان اولین نقطه ضعف پرداخت که در ادامه ی مشاجره ، یکی از همسران شدیداً احساس می کند فهمیده نمی شود و درکی از سوی همسر اتفاق نمی افتد.

به خصوص زمانی که کسی خطای خود را نپذیرد.

حالا اینکه بعضی شخصیتها غُـد هستند و غرورشان اجازه پذیرش نمی دهد، افرادی هستند که به راحتیِ آب خوردن، زندگی را می بازند.

غرور برای چه و برای چه کسی؟

یکی از 2نقطه ضعفی که همسران را از هم دور می کند بحث ناتوانی در درک همدیگر است.

همانطور که گفتم غرور و غُـد بودن به شدت زندگی را بهم می ریزد و شاید باور نکنید که با وجود یک یا دو فرزند همسران خیلی ساده فقط برای غرور، هزینه جدایی را می پردازند.

غرور و غد بازی را کجا می خواهید ببرید و به چه دردتان می خورد، خدا می داند.

فراموش نکنیم که ما در جامعه ای زندگی می کنیم که طی دست کم دو دهه گذشته، تحولات اقتصادی و اجتماعی آن بسیار پر فراز و نشیب بوده است، تنگناها گاهی باعث می شود وقتی کسی در زندگی پیشرفتی می کند فقط خودش را ببیند و این موضوع، خودمحوری و خواهی را به ارمغان می آورد.

قهر و نبخشیدن

دومین نقطه ضعف از بحث 2نقطه ضعفی که همسران را از هم دور می کند به قهر و نبخشیدن مربوط می شود.

یعنی زمانی که همسران وانمود می کنند که سهم مشکلات خود را پذیرفته اند ولی در عمل با طولانی کردن قهر و گذشت نکردن، پیامدهای جبران ناپذیری به لحاظ عاطفی به رابطه وارد می کنند. این ایراد می تواند ناشی از همان بحث قبلی یعنی غرور هم باشد.

درست است که پس از مشخص شدن سهم مشکلات هر یک از همسران و بر فرض، پذیرش از سوی همسران، بلافاصله انتظار نداریم که همه چیز به یکباره گل و بلبل شود، اما طولانی شدن فاصله گیری خطرناک است.

توصیه زوج درمانگر

در پایان بحث 2نقطه ضعفی که همسران را از هم دور می کند هر روانشناس و زوج درمانگری در نهایت توصیه می کند وقتی فرایند مشاجره همسران و نقاط ضعف آنها را آشکار می کنیم برای این است که پاشنه آشیل رابطه را می خواهیم بر ملا کنیم که از وقوع آن پیشگیری کنیم.

جالب این جاست که وقتی موضوعی مثل عملکرد و نحوه شیوه ویروس کرونا آشکار می شود همه ما دست به کار می شویم و تلاش می کنیم از ابتلا به آن جلوگیری کنیم با ماسک زدن و غیره، اینجا هم همین است و زمانی که پاشنه آشیل مشاجره همسران کشف می شود باید از وقوع آن جلوگیری کنیم.

حال اگر نگران این هستید که اگر سهم خودتان را در مشکلات بپذیرید ممکن است همسرتان جار بزند و به همه بگوید که همسرم خودش فهمید چه غلطی کرده و مثل سگ پشیمان است!

ما همینجا و در جلسات زوج درمانی از همسران می خواهیم که اگر هر کدام از همسران سهم خود را در وقوع مشکلات پذیرفت، نفر مقابل برای حفظ رابطه از اصطلاحاً “به رو آوردن” این موضوع و آشکار کردن و تحقیر پرهیز کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *