آدم های شاد چه خصوصیات رفتاری فوق‌العاده‌ای دارند؟
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶
غلبه بر عادت به تعويق انداختن كارها با ۱۱ راهکار عملی و نتیجه‌بخش
اسفند ۸, ۱۳۹۶
نمایش همه

غلبه بر خجالت‌زدگی با چند توصیه کارا و موثر

مطمئنم خجالت‌ زدگی چیزی نیست که شما دوست عزیزِ خواننده تابه‌حال احساسش نکرده باشید، مثل وقتی در جمع حرف اشتباه یا نامناسبی می‌زنید و همه نگاه‌تان می‌کنند. حتما موافقید که این مواقع احساس واقعا بدی به‌سراغ آدم می‌آید و انگار همه‌ی حاضرین، درباره‌ی گفته‌‌ی ما قضاوت می‌کنند. دقیقا در همین نقطه از احساسات منفی است که صورت‌تان قرمز می‌شود، قلب‌تان می‌خواهد از جا کنده بشود و آرزو می‌کنید کاش زمین دهان باز می‌کرد و در آن فرومی‌رفتید. احساس خجالت‌ زدگی، احساسی مشترک میان تمام انسان‌های این کره‌ی خاکی است. اما این فراگیربودن، دلیلی بر مطلوبیتش نیست و حتما باید فکری به حال آن بکنید.

با کسب اعتمادبه‌نفس و به‌کارگیریِ راهکارهایی که در ادامه مطرح می‌شوند، می‌توان بر خجالت‌زدگی پیروز شد. باور کنید خجالت‌زدگی مشکلی حل‌شدنی است و اگر آن را مهار کنید، از لحظات زندگی‌تان بیشتر لذت خواهید برد. با ما همراه باشید.

«نه» به خجالت‌زدگی با تقویت اعتمادبه‌نفس

۱. برای غلبه بر خجالت‌زدگی بر نقاط قوت‌تان تمرکز کنید

تقویت اعتمادبه‌نفس از طریق اهمیت قائل‌شدن برای نقاط قوت‌تان شکل می‌گیرد و اولین گام برای فائق‌شدن بر ترس‌های‌تان است، زیرا وقتی دچار خجالت‌زدگی می‌شویم که احساس می‌کنیم به‌اندازه‌ی‌کافی خوب نبوده‌ایم یا کمبودهایی داشته‌ایم. حال اگر به توانایی‌های خود فکر کنیم، می‌توانیم در موقعیت‌های سختِ این‌چنینی، قوی ظاهر شویم.

  • در چه کاری توانایی‌های خوبی دارید؟ فهرستی درست کنید و در تهیه‌ی آن، نظر دوستان و اعضای خانواده‌تان را نیز جویا شوید. ویژگی‌های شخصیتی، مهارت‌ها و استعدادها، ویژگی‌های فیزیکی، مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی و هرچیز دیگری را که فکر می‌کنید درمورد شما شاخص است، در این فهرست بگنجانید. هر روز این فهرست را مرور کنید و اگر می‌توانید موارد تازه‌ای به آن بیفزایید.
  • با خودتان مهربان باشید و تلاش کنید مثبت فکر کنید. به این حرف‌ها اصلا به چشم حرف‌های کلیشه‌ای و بی‌اثر نگاه نکنید. مثلا وقتی صبح‌ها در آینه نگاه می‌کنید، به خودتان بگویید لایق شادی و خوشحالی هستید. یا مثلا می‌توانید از یکی از ویژگی‌های خوب‌تان تعریف کنید. خیلی جالب است که به خودتان بگویید: «صبح به‌خیر خوشگلم» یا «امروز چطوری دختر/پسر مهربان».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *